A Tisza-tó Kelet-Magyarország legnagyobb , mesterségesen létrehozott tava. Bár ez még nem számít Guiness Rekordnak, de a lánykori nevén Kiskörei Víztározónak nevezett alföldi vízen sok-sok „leg”-el találkozhatunk.
Milyen csodákkal, „leg”-ekkel találkozhatsz nálunk, írásunkból megtudhatod.
1. Tisza-tavi Ökocentrum – Poroszló
A Poroszlói Ökocentrummal, mely idén ünnepelte nyitásának 5. évfordulóját , kezdem ezt a felsorolást, ugyanis itt található Európa legnagyobb édes-vízi akváriuma, az akváriumban pedig az édesvizek legnagyobb ragadozóival, a vizákkal is találkozhatsz.
A Természet Templomáról itt mindent megtudhatsz.
2. Kiskörei Hallépcső
Már harmadik éve csodálhatjuk meg az Alföld szívében a mesés kis „hegyi patakot”: Európa legnagyobb ökológiai halfolyosóját.
S hogy mi az a hallépcső és miért hozták létre, olvass róla itt.
3. Legméllyebb pont
A Tisza-tó legmélyebb pontja a Kiskörei Vízerőmű előtti élő Tisza folyó szakaszán mérhető. Itt nyári vízszintnél a legnagyobb vízmélység akár a 17 métert is elérheti.
4. Legszebb hely
Tavasszal hirdettünk szavazást a Tisza-tó 10 legszebb helyéről, melyre már több, mint 10 000 (tízezer) szavazat érkezett.
A leadott szavazatok alapján a sort 20,5 %-kal az Abádszalóki Yacht Kikötő vezeti. Olvasóink szerint tehát pillanatnyilag ez a Tisza-tó legszebb helye.
5. A leghosszabb tanösvény
A Tisza-tavon két tanösvény található: a poroszlói Tisza-tavi Vízisétány és a Tiszafüred-Örvényi Tiszavirág Ártéri Sétaút.
A két kirándulóhely közel azonos hosszúságú volt, de Tiszaörvényen a Pákász-tanösvény kiépítésével, átadásával az örvényi ártéri őserdő átvette a vezetést.
6. A legnagyobb madár
A Tisza-tavon több, mint 200 fajta madár él vagy tölti el az évnek rövidebb-hosszabb időszakát. Az itt költő madarak között a legnagyobb a szürke gém. Hossza mintegy 90–98 centiméter, szárnyfesztávolsága 175–195 centiméter között mozog.
A bütykös hattyú egyike a legnagyobb röpképes madaraknak. Bár a Tisza-tavon nem őshonos, ennek ellenére évről évre egyre több családdal találkozhatunk. Testhossza 145–160 centiméter, szárnyának fesztávolsága 208–238 centiméter, ezzel az egyik legnagyobb testű röpképes madár.
A daru csak az év egy rövid szakaszában, az őszi vonulása idején tölt időt Tisza-tavunkon. Testhossza 110-120 centiméter, szárnyfesztávolsága 190-220 centiméter. Látni szeretnéd a darvak vonulását? Gyere a Tisza-tóra októberben, hogy saját szemeiddel lásd e páratlan eseményt.
7. A legkeskenyebb szakasz
A Tisza-tó legkeskenyebb szakasza Tiszaderzs térségében található. A tó „legkisebb ” szélessége , mely természetesen szemmel látható, 600 méter. A tiszaderzsi horgászok hangosabb mondatait a túlsó parton lévők is hallhatják (Tiszanána – Sarud között).
8. A legnagyobb kifogott hal
Eddigi hivatalos feljegyzések alapján 2013. októberében, Tiszacsegénél fogták ki a tározó legnagyobb halát. Nyolcvan-százéves lehetett az a kapitális méretekkel bíró harcsa, amelyet Farkas Attila akasztott pergetős módszerrel horogra Tiszacsegén. A 110 kg-os harcsa igazi ritkaságnak és óriásnak számít méretével hazai vizeinkben.
9. Sárga virágtenger, amerre a szem ellát
Európa legnagyobb egybefüggő tündérfátyol mezeje itt, a Tisza-tavon található, mely – többek között e miatt is felkerült az UNESCO Világörökség listájára a Hortobágyi Nemzeti Parkkal közösen.
Gyere a Tisza-tóra, rekordokkal (is) várunk!
Az írás szerzői jogvédelem hatálya alá esik.
Legutóbbi hozzászólások